WYBIERZ KATEGORIĘ
SKLEP MEDYCZNY
Aparaty AutoCPAP
Aparaty CPAP
Aparaty Pół AutoCPAP
Aparaty BiPAP, Respiratory
Nawilżacze do aparatów CPAP
Maski do aparatów CPAP
Akcesoria CPAP
Urządzenia do diagnostyki snu
Aparaty do treningu oddychania
Koncentratory tlenu stacjonarne
Koncentratory tlenu przenośne
Akcesoria do tlenoterapii
Nebulizatory-Inhalatory
Pulsoksymetry
Ciśnieniomierze automatyczne
Termometry elektroniczne
Ssaki elektryczne
Łóżka rehabilitacyjne
Szafki i stoliki przyłóżkowe
Materace i akcesoria przeciwodleżynowe
Wózki inwalidzkie
Przyrządy wspomagające poruszanie
Nebulizatory - Inhalatory
Nebulizator to wyrób medyczny przeznaczony do terapii górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak:
- infekcje lub choroby przewlekłe: kaszel, przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma,
- choroby alergiczne.
W zależności od wielkości kropelek rozpylanego leku, zmienia się miejsce jego najlepszego wchłaniania. I tak przy wielkości cząsteczek powyżej 8 µm, lek wchłonie się w górnych drogach oddechowych, od 5 do 8 µm w obrębie tchawicy i dużych oskrzeli, od 2 do 5 µm w oskrzelach i oskrzelikach a od 0,5 do 3 µm – w pęcherzykach płucnych.
Poradnik zakupowy dotyczący nebulizatorów
Dostępnych jest wiele różnego rodzaju nebulizatorów, z których każdy spełnia inne wymagania. Pytanie brzmi: który nebulizator jest dla mnie właściwy? Wybór właściwego nebulizatora zależy od charakteru dolegliwości dorosłego użytkownika lub objawów występujących u dziecka. Inne czynniki odgrywają rolę przy wyborze nebulizatora dla niemowlęcia, a inne przy wyborze dla osoby dorosłej. Inne ważne do rozważenia aspekty dotyczą tego, jak często, jak intensywnie i gdzie będzie używane urządzenie.
Leczenie choroby dróg oddechowych
Różne choroby dróg oddechowych mają wpływ na inne części układu oddechowego. Przykładowymi chorobami górnych dróg oddechowych są katar i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Do chorób dolnych dróg oddechowych można zaliczyć POChP, zapalenie oskrzeli, zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc. Ważne jest, aby do leczenia chorób górnych dróg oddechowych wybrać nebulizator wytwarzający cząsteczki o większym rozmiarze, a tym samym większe kropelki aerozolu, a w przypadku chorób dolnych dróg oddechowych – nebulizator wytwarzający mniejsze cząsteczki.
Kategoria wiekowa użytkowników
Dla pacjentów cierpiących na znaczne trudności w oddychaniu, takich jak chorzy na POChP i astmę, nebulizatory o wyższym poziomie nebulizacji są lepsze, ponieważ dostarczają więcej nebulizowanego składnika aktywnego. W przypadku niemowląt i dzieci cichszy nebulizator, który tworzy delikatniejszą mgiełkę, może budzić mniejszy niepokój, a wdychanie leku może być przyjemniejsze. W leczeniu pacjentów cierpiących na wiele zróżnicowanych chorób dróg oddechowych zaleca się stosowanie nebulizatora, który może wytwarzać cząstki o różnej wielkości.
Częstość stosowania
Jeśli nebulizator ma być używany bardzo często, należy wybrać solidne, stacjonarne urządzenie o wysokim stopniu nebulizacji, odpowiednie do intensywnego stosowania. Dla osób podróżujących dużo lub wymagających leczenia o różnych porach dnia, lekki i przenośny nebulizator, np. nebulizator membranowy, stanowi najlepszy wybór. Przenośne nebulizatory o rozmiarach zbliżonych do inhalatora, choć są zasilane z baterii, zapewniają optymalną wydajność i elastyczność.