Nebulizatory - Inhalatory

 

Nebulizator to wyrób medyczny przeznaczony do terapii górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak:
  • infekcje lub choroby przewlekłe: kaszel, przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma,
  • choroby alergiczne.
Jego zadaniem jest nebulizacja - rodzaj zabiegu medycznego polegający na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki (aerozolu) metodą inhalacji bezpośrednio do układu oddechowego.

W zależności od wielkości kropelek rozpylanego leku, zmienia się miejsce jego najlepszego wchłaniania. I tak przy wielkości cząsteczek powyżej 8 µm, lek wchłonie się w górnych drogach oddechowych, od 5 do 8 µm w obrębie tchawicy i dużych oskrzeli, od 2 do 5 µm w oskrzelach i oskrzelikach a od 0,5 do 3 µm – w pęcherzykach płucnych.

 

Poradnik zakupowy dotyczący nebulizatorów

Dostępnych jest wiele różnego rodzaju nebulizatorów, z których każdy spełnia inne wymagania. Pytanie brzmi: który nebulizator jest dla mnie właściwy? Wybór właściwego nebulizatora zależy od charakteru dolegliwości dorosłego użytkownika lub objawów występujących u dziecka. Inne czynniki odgrywają rolę przy wyborze nebulizatora dla niemowlęcia, a inne przy wyborze dla osoby dorosłej. Inne ważne do rozważenia aspekty dotyczą tego, jak często, jak intensywnie i gdzie będzie używane urządzenie.

 

Leczenie choroby dróg oddechowych

Różne choroby dróg oddechowych mają wpływ na inne części układu oddechowego. Przykładowymi chorobami górnych dróg oddechowych są katar i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Do chorób dolnych dróg oddechowych można zaliczyć POChP, zapalenie oskrzeli, zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc. Ważne jest, aby do leczenia chorób górnych dróg oddechowych wybrać nebulizator wytwarzający cząsteczki o większym rozmiarze, a tym samym większe kropelki aerozolu, a w przypadku chorób dolnych dróg oddechowych – nebulizator wytwarzający mniejsze cząsteczki.

 

Kategoria wiekowa użytkowników

Dla pacjentów cierpiących na znaczne trudności w oddychaniu, takich jak chorzy na POChP i astmę, nebulizatory o wyższym poziomie nebulizacji są lepsze, ponieważ dostarczają więcej nebulizowanego składnika aktywnego. W przypadku niemowląt i dzieci cichszy nebulizator, który tworzy delikatniejszą mgiełkę, może budzić mniejszy niepokój, a wdychanie leku może być przyjemniejsze. W leczeniu pacjentów cierpiących na wiele zróżnicowanych chorób dróg oddechowych zaleca się stosowanie nebulizatora, który może wytwarzać cząstki o różnej wielkości.

 

Częstość stosowania

Jeśli nebulizator ma być używany bardzo często, należy wybrać solidne, stacjonarne urządzenie o wysokim stopniu nebulizacji, odpowiednie do intensywnego stosowania. Dla osób podróżujących dużo lub wymagających leczenia o różnych porach dnia, lekki i przenośny nebulizator, np. nebulizator membranowy, stanowi najlepszy wybór. Przenośne nebulizatory o rozmiarach zbliżonych do inhalatora, choć są zasilane z baterii, zapewniają optymalną wydajność i elastyczność.