NIE ZWLEKAJ!!! UMÓW SIĘ NA BADANIE BEZDECHU SENNEGO!

 
Badanie bezdechu sennego Chorzów
tel.: 666 630 149

 
Badanie bezdechu sennego Łódź
tel.: 535 604 666

 
Badanie bezdechu sennego Kraków
tel.: 535 493 573

 
Badanie bezdechu sennego Wodzisław Śląski
tel.: 666 629 038

 
 

Sen stanowi 1/3 naszego życia, jest niezbędnym warunkiem odpoczynku dla wszystkich organizmów. Krótkotrwały brak snu nie wpływa znacząco na kondycję organizmu, jednak gdy brakuje go długo może to doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania organów, w szczególności mózgu, a nawet skończyć się śmiercią.

Od 10% do 30% ludzi skarży się na bezsenność, zaś około 10% dorosłych w średnim wieku cierpi z powodu nadmiernej senności dziennej. Obie te przypadłości zmniejszają zdolności regeneracyjne organizmu i pogarszają stan zdrowia.

Najbardziej niebezpieczne spośród zaburzeń snu są choroby związane z nieprawidłowym oddychaniem w nocy czyli z bezdechami!

W celu zdiagnozowania bezdechu śródsennego wykonywane jest badanie , które polega na całonocnej rejestracji saturacji (nasycenia) krwi tlenem, tętna, EKG, ruchów oddechowych i innych podstawowych parametrów organizmu. Analiza parametrów pozwala na stwierdzenie czy pacjent jest zagrożony chorobą i czy wymaga dalszych badań i leczenia.


Pacjent, który chciałby skorzystać z diagnostyki bezdechu sennego w naszej firmie winien w pierwszej kolejności umówić się na badanie.

 

Termin badania w Chorzowie można ustalić w dni robocze w godzinach od 9:00 do 17:00:

 • Telefonicznie: 666 630 149 
 • Osobiście w punkcie:
  STANMED24
  41-500 Chorzów, ul. Św. Pawła 11 lok. 236 (piętro 2)

Termin badania w Łodzi można ustalić w dni robocze w godzinach od 09:00 do 17:00:

 • Telefonicznie: 535 604 666
 • Osobiście w punkcie:
  STANMED24
  92-333 Łódź, ul. Wydawnicza 1/3 Wydawnicza Park - Budynek A

Termin badania w Krakowie można ustalić w dni robocze w godzinach od 9:00 do 17:00:

 • Telefonicznie: 535 493 573 
 • Osobiście w punkcie:
  STANMED24
  31-209 Kraków, ul. Gen. Augusta Fieldorfa-Nila 10 lok. u59

Termin badania w Wodzisławiu Śląskim można ustalić w dni robocze w godzinach od 9:00 do 17:00:

 • Telefonicznie: 666 629 038 

Stanmed24 OFERUJE POLIGRAFICZNE BADANIE BEZDECHU SENNEGO WYKONYWANE W DOMU PACJENTA!

WSZYSTKIE BADANIA OCENIAJA WYSOKIEJ KALSY LEKARZE ZAJMUJĄCY SIĘ PROBLEMATYKĄ BEZDECHU SENNEGO NA CODZIEŃ!!!

WYKONUJEMY RÓWNIEŻ BADANIA POLISOMNOGRAFICZNE!

W ustalonym dniu pacjent zgłasza się do siedziby naszej firmy w Chorzowie, opłaca koszt badania i podpisuje umowę użyczenia sprzętu medycznego. Następnie specjalnie wyszkolona osoba, pracownik naszej firmy, podłącza pacjentowi aparat diagnostyczny, z którym udaje się on do domu. Następnego dnia (po całonocnym badaniu) pacjent oddaje rejestrator w siedzibie Stanmed24.

Z wynikiem badania pacjent powinien zgłosić się na konsultację do lekarza specjalisty, podczas której doktor omawia wynik badania i ustala z pacjentem dalsze postępowanie terapeutyczne. W tym miejscu również jesteśmy w stanie Państwu pomóc w znalezieniu najszybszego z możliwych w danym momencie terminów wśród lekarzy specjalistów.
 
Pacjent, u którego badanie poligraficzne potwierdziło obrturacyjny bezdech śródsenny może w siedzibie naszej firmy mieć również dopasowaną tzw. protezę powietrzną C-PAP, dzięki której podczas snu będzie dotleniony, a sen będzie odbywać się bez zakłóceń.

Obrazek ilustrujący zjawisko bezdechu sennego

Bezdech senny to zatrzymanie oddychania w trakcie snu, które trwa najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Dochodzi wtedy do szybkiego obniżenia poziomu tlenu we krwi, który powoduje przebudzenie oraz przywrócenie oddychania. Wyrwania ze snu często są nieświadome i można je wykryć tylko za pomocą specjalistycznej aparatury. Niedotlenienie jest powodem dolegliwości i powikłań chorobowych, zaś towarzyszące bezdechom przebudzenia ze snu, powodują zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia.

Powikłania wynikające z bezdechu sennego mogą być przyczyną wielu chorób, takich jak:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • zmiana rytmu pracy serca,
 • niedotlenienie serca powodujące chorobę wieńcową oraz zawały,
 • zaburzenia stężenia cukru i cholesterolu we krwi,
 • udar mózgu,
 • senność i stałe zmęczenie, zasypianie w ciągu dnia (np. podczas jazdy samochodem).

Bezdech senny powoduje:

 • wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi nawet o 30%,
 • zaburzenia rytmu serca poprzez cykliczne przyspieszenia,
 • zwolnienia czynności serca.

Objawy bezdechu sennego:

 • chrapanie,
 • ruchy kończyn i ciała jako bodziec do przerwania cyklu bezdechu ból głowy,
 • uczucie zmęczenia po obudzeniu,
 • częste nocne oddawanie moczu,
 • suchość w gardle, duszności,
 • częste przebudzenia.

Chrapanie jest najczęstszym objawem bezdechu. Polega na wibracji miękkich tkanek w obrębie gardła środkowego, przy niecałkowitym zamknięciu górnych dróg oddechowych. Inne dźwięki powstające w czasie snu to: dmuchanie, syczenie czy świszczenie. Na chrapanie wpływa też pozycja ciała podczas snu. Spanie na plecach wyraźnie nasila go (wynika to z opadania języka pod wpływem jego własnego ciężaru).

Otyłość sprzyja chrapaniu (jeśli obwód szyi jest większy niż 42 cm, chrapanie i bezdech jest prawdopodobne). Również spożycie alkoholu nasila chrapanie (zwiotczenie mięśni budujących ściany gardła, zmniejszone napięcie języka), ale też tłumi mechanizmy obronne, wiodące do przebudzenia organizmu w czasie bezdechów.


Znane są trzy rodzaje bezdechu sennego:

 • Obturacyjny bezdech senny w czasie snu (Obstrative Apnea):

  polega na całkowitym zatrzymaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe, spowodowane chwilowym zamknięciem dróg oddechowych na poziomie migdałków, podniebienia, nasady języka i gardła. Przyczyną jest zwiotczenie mięśni, budowa anatomiczna i ujemne ciśnienie w czasie wdechu (tzn. wzrost oporności górnych dróg oddechowych).

  O obturacyjnym zespole bezdechu można mówić, jeśli zjawisko blokowania przepływu powietrza (indeks – RDI / AHI tzn. średnia częstość bezdechów i spłyceń oddechów w ciągu godziny snu) występuje częściej niż 10 razy w ciągu godziny i trwa dłużej niż 10 sekund oraz wywołuje spadek saturacji co najmniej o 4 (3)%. Wartości RDI > 5 (10) pozwalają na rozpoznanie zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, który dzieli się na:

  • lekki (RDI < 15),
  • umiarkowany (RDI < 30),
  • ciężki (RDI > 30).
 • Centralny bezdech senny w czasie snu (Central Apnea):

  polega na braku przepływu impulsów nerwowych do mięśni oddechowych, następuje zatrzymanie w czasie bezdechu ruchów klatki piersiowej i brzucha (przepony), brak jest przepływu powietrza w drogach oddechowych, trwającym dłużej niż 5 s i ma miejsce spadek saturacji co najmniej o 4%.

 • Mieszany bezdech senny w czasie snu (Mix Apnea):

  łączy objawy bezdechu śródsennego centralnego i obturacyjnego przejawia się przerwą w chrapaniu i przepływie powietrza do płuc oraz brak ruchów klatki piersiowej i brzucha.


Sposoby rozpoznania obturacyjnego bezdechu sennego:

 • Skala senności/Eporth (wywiad – ankieta) – pozwala na zakwalifikowanie pacjentów do grupy ryzyka,
 • Pulsoksymetria – zapis saturacji podczas snu (metoda mało obiektywna, nie pozwala na rozróżnienie rodzaju bezdechu),
 • Aparat jednokanałowy/dwu kanałowy do rejestracji SpO2, przepływu powietrza i chrapania, w celu wstępnej diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu, przy wykorzystaniu kaniuli nosowej,
 • Badanie przesiewowe (ambulatoryjne) – umożliwia rejestrację i analizę parametrów takich, jak: przepływ powietrza, chrapanie, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, SpO2, częstotliwości rytmu serca HR, położenia ciała, aktywności nóg i innych. Można go wykonać zarówno w warunkach klinicznych jak i domowych, pod nieobecność personelu obsługującego aparat. Metoda jest prosta, np. aparaty Embletta, pozwalają na analizę bezdechu (OA, CA, MA), desaturacji SaO2 indeks, korelacji indeksu RDI z indeksem desaturacji, zmienności HR w czasie snu, analizę chrapania, zależności bezdechu od pozycji ciała oraz obliczenia indeksów AI, HI, RDI i BMI,
 • Badanie polisomnograficzne PSG jest dokładniejsze, ale co zatem idzie i droższe – (Embla REMLOGIC) - umożliwia rejestrację danych fizjologicznych (tj.: EEG, EOG, EMG) pozwalających oceniać strukturę i jakość snu (REM, NREM (I, II, III, IV fazy NREM), Wake) mikro przebudzeń oraz rejestrację parametrów kardiologicznych oddechowych, jak w badaniach przesiewowych (przepływ powietrza, chrapanie, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, SpO2, częstotliwości rytmu serca HR, położenia ciała, aktywności nóg i inne). To badanie może być przeprowadzone w warunkach klinicznych jak i domowych.

Przebieg leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu:

 • Pierwszym zaleceniem jest redukcja masy ciała poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety.
 • U części chorych, wystarcza tylko zmiana ułożenia ciała (leżenie na boku, można to osiągnąć np. przez wszycie piłki tenisowej w plecy pidżamy).
 • Najbardziej skuteczną metodą leczniczą jest używanie aparatu do wytwarzania dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP / APAP).

Działanie aparatu CPAP / APAP:

Słup powietrza, powstający w drogach oddechowych, zapobiega zapadaniu się miękkich części gardła i podniebienia, a to z kolei nie pozwala na powstawanie bezdechów i chrapania.


Po raz pierwszy apartu CPAP użyto do leczenia bezdechu sennego w 1981 roku.


Zalety leczenia bezdechu sennego aparatami CPAP to:

 • prostota stosowania,
 • niewielki koszt,
 • wysoka skuteczność kliniczna.

Każdy z pacjentów powinien odbyć konsultację laryngologiczną, żeby wykluczyć morfologiczne zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych, predysponujące do powstawania bezdechów i chrapania (do zastosowania są też operacje: septo i konchoplastyka nosa, tonsilektomia i najbardziej zaawansowana procedura – UPPP (uvulopalatopharyngoplastyka) o największej skuteczności leczenia, dają one szansę wyleczenia około 30 % chorych).

Choroba dotyka ponad 4% mężczyzn i 2% kobiet w grupie powyżej 40 lat. Najczęściej są to osoby otyłe, z wrodzonymi lub nabytymi wadami budowy twarzy i czaszki, głośno chrapiące i cierpiące na zmęczenie i senność w czasie dnia, zasypiające wbrew własnej woli. 

Wikipedia o terapii CPAP:

CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) – metoda wspomagania oddychania stosowana głównie w leczeniu bezdechu sennego, a także w przypadku niewydolności oddechowej. Urządzeniem do wykonywania CPAP jest pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Dzięki ciągłemu nadciśnieniu wytwarzanemu przez pompę CPAP podtrzymuje (utrzymuje) drogi oddechowe otwarte i dzięki temu przeciwdziała bezdechowi podczas snu.

Terapia CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Stwierdzono, że stosowania terapii CPAP obniża ciśnienie krwi, w większym stopniu ciśnienie rozkurczowe, natomiast nie wpływa na poziom glukozy i tłuszczów we krwi.

Pompa powietrzna zawiera jednostkę (urządzenie) sterujące-czujnik, który pozwala na utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia mimo nieszczelności maski i przecieku powietrza.

Niektóre modele CPAP, tzw. autoCPAP dostosowują ciśnienie w zależności od nasilenia zaburzeń oddychania w czasie snu. Są one droższe, ale lepiej tolerowane przez chorych. U pacjentów, którzy wymagają wysokiego ciśnienia terapeutycznego stosuje się niekiedy aparaty, które wytwarzają mniejsze ciśnienie w czasie wydechu i większe podczas wdechu. W celu zapobiegania wysychania błon śluzowych jamy ustnej i nosa podczas nawiewu powietrza nowsze modele pomp CPAP są wyposażone w podgrzewane nawilżacze powietrza.

Stosując aparat CPAP należy codziennie myć maskę letnią wodą ze zwykłym mydłem w kostce. Nie wolno stosować mydeł w płynie, płynów do mycia naczyń i płynów zawierających substancje bakteriobójcze - uszkadzają one elementy miękkiego silikonu maski, przylegające do skóry. Raz w tygodniu należy przepłukiwać rurę łączącą maskę z pompą. Przynajmniej raz w tygodniu należy wyprać paski przytrzymujące maskę. Należy też pamiętać o okresowej wymianie lub czyszczeniu filtrów powietrza. Maskę należy wymienić, gdy po uszkodzeniu przestanie dokładnie przylegać do twarzy. Wtedy pompowane powietrze wydostaje się pomiędzy skórą twarzy a uszczelką. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo refunduje zakup aparatu CPAP dla chorych na obturacyjny bezdech senny. W takich krajach jak np. Wielka Brytania, maska jest wypożyczana pacjentom publicznej służby zdrowia bezpłatnie i pozostaje własnością placówki medycznej, opiekującej się danym pacjentem.

Okresowo, co kilka miesięcy, pacjenci są wzywani do kontroli wraz z używaną pompą, w której jest zainstalowany cyfrowy system rejestracji parametrów pracy pompy. Pozwala to skontrolować np.: ile razy podczas snu pacjent miał zatrzymanie oddechu i jakie ciśnienia powietrza były podawane w takim momencie do maski z pompy; przez jaki okres snu maska była nieszczelna; jak długo maska była w ogóle w użyciu i ile godzin dziennie pacjent spał; ile razy maska była zdejmowana podczas snu na przerwy, np. wyjście do toalety.

Stwierdzono, że stosowanie aparatu CPAP związane jest ze znaczącym polepszeniem seksualnych aspektów jakości życia, w szczególności u kobiet, nie stwierdzono takiej zależności u mężczyzn.

źródło: Wikipedia

Dodatkowe informacje o bezdechu sennym:

Microlife Omron Timago ResMed Sefam GCE Nidek