Nawilżacze do aparatów CPAP

Nawilżacze stosuje się, aby zmniejszyć suchość w gardle i nosie.

Zasady korzystania z nawilżacza:

  • Zalecane jest stosowanie wody destylowanej (najlepiej z apteki), gdyż zwiększa ona długość funkcjonowania nawilżacza.
  • W razie osadzenia się kamienia należy wykorzystać ocet (roztwór w postaci 1 / 3 octu do 2 / 3 wody wlać na przynajmniej 1 godzinę, a następnie przepłukać pojemnik).
  • Wody do nawilżacza nie wlewać nad aparatem - należy wyjąć zbiorniczek z urządzenia i nalać wodę do poziomu oznaczonego niebieską linią, a potem włożyć napełniony zbiorniczek do urządzenia.
  • Codziennie nalewać świeżą wodę do zbiorniczka nawilżacza (redukuje to wdychanie zarazków).
  • W czasie przenoszenia aparatu w inne miejsce należy zawsze wylać wodę ze zbiornika nawilżacza i odłączyć go od aparatu (zalanie aparatu może skutkować uszkodzeniem urządzenia, a tym samym utratą gwarancji).Najlepiej wykorzystać w celu przewożenia czy przeniesienia aparatu torbę z zestawu.
  • Aparat ma funkcję regulacji temperatury podgrzewania. Stosowanie nawilżacza bez podgrzewania sprawia, że nawilżanie jest mniej efektywne (wdychane powietrze powoduje uczucie chłodu). Można zwiększyć wysokość temperatury, gdy odczuwamy suchość w gardle. Jeśli objawy nie ustępują, przyczyną może być oddychanie przez usta. Wtedy proponuje się zakup maski pełnotwarzowej lub paska, który podtrzymuje podbródek.

Zasada działania podgrzewanego nawilżacza do aparatu CPAP.


 

Microlife Omron Timago ResMed Sefam GCE Nidek