Koncentratory Tlenu Stacjonarne

 

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem wykorzystywanym w medycynie do dostarczania pacjentowi ciągłych dostaw powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Stanowią tańszą i bezpieczniejszą alternatywę dla butli ze sprężonym tlenem, które w razie wycieków mogą podnosić ryzyko wybuchu pożaru. Mogą być również wykorzystywane jako stałe źródło tlenu do procesów przemysłowych.

Jak działa koncentrator tlenu?

Każdy koncentrator powinien mieć możliwość zapewnienia stabilnych dostaw tlenu w trybie pracy ciągłej. Najprostsze modele posiadają w środku dwa cylindry wypełnione zeolitem, który jest zdolny adsorbować azot z powietrza. W każdym cyklu jeden z cylindrów jest napełniany powietrzem do ciśnienia 138 kPa (1.36 atmosfery), aby zeolit pochłonął zawarty w powietrzu azot. Drugi cylinder, w tym samym czasie, po przepompowaniu pozostałego tlenu do dalszych części instalacji, jest dekompresowany do ciśnienia atmosferycznego, aby oddał zaadsorbowany azot. Cykle powtarzają się bezustannie i zwykle trwają około 20 sekund. Proces ten nazywa się Pressure Swing Adsorption (PSA). Przeciętne koncentratory zapewniają stałe dostawy powietrza o stężeniu tlenu od 50 do 90% w ilości około 5 litrów na minutę.

Dlaczego koncentrator tlenu jest bezpieczniejszy od butli z tlenem?

Koncentratory tlenu są dużo bezpieczniejsze niż stosowane dawniej butle z tlenem, ponieważ w razie awarii nie zwiększają łącznej ilości tlenu w pomieszczeniu, przez co nie podnoszą palności przedmiotów łatwopalnych. Nie ma również ryzyka eksplozji, które istnieje w przypadku zastosowania starszej alternatywy. Są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy do prawidłowego użytkowania, więc często są używane przez pacjentów z zaburzeniami oddychania w czasie snu i innymi chorobami układu oddechowego w ich własnych domach.

Jaki koncentrator tlenu kupić?

  • Zawsze kupuj nowe lub sprawdzone i serwisowane urządzenia!
  • Odkupowanie zużytych jednostek - z dużą ilością roboczogodzin - mija się z celem!
  • Szukaj urządzeń przeznaczonych do pracy ciągłej ponieważ odznaczają się większą wytrzymałością podzespołów i sit molekularnych.
  • Wybieraj jednostki z gwarantowaną wysoką zawartością tlenu - większą niż 87% - w pełnym zakresie przepływu tlenu.
  • Dobierz urządzenie tak by zapewniło Ci przepływ taki jak przepisał lekarz plus miało możliwość jego zwiększenia w razie postępowania choroby.
  • Wybieraj jednostki z dostępnym serwisem w Twoim kraju.